loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Warto zwiedzać - Zamek Swirz

Zamek Swirz w Lwowie

Na południu obwodu Lwowskiego po drodze z Przemyślan na Bóbrkę znajduje się wieś Swirz która leży po oba brzegi jednoimiennej rzeki. Swirz od dawna słynie swoim malowniczym i bardzo romantycznym zamkiem. Zbudowany był ten zamek w 1482 roku i zawdzięcza swoim pojawieniem rodu Swirzkich. Dokonana budowa w wytwornym renesansowym stylu i więcej przypomina pałac, aniżeli obronną twierdzę Rozmieścił się zamek na pagórku nad stawkiem. Z trzech boków twierdza jest obroniona wodą, a z czwartego mocnymi ścianami i samotną obronną wieżą. Utrafić tu można tylko przez most zwodzony. W środku XVII stulecia twierdza przeszedłszy we własność hrabiego Ołeksandra Centnera, była wznowiona i umocniona. W 1648 roku zamek był spalony Tatarzynami, a w 1672 roku był pod władzą tureckich janyczarów. W okresie lat 1907 - 1930 zamek był w posiadaniu grafów Lamezan - Salans, którzy zrobili bardzo dużo dla jego wznowienia. Jednak, z początkiem Pierwszej wojny światowej twierdza była spalona rosyjskimi wojskami, razem z zamkiem spłonęły i rodzinna biblioteka, i wartości, i portrety. Po zakończeniu wojny hrabia Robert Lamezan-Salans uparcie podjął się za wznowienie zamku, załączywszy do tego trzech rosyjskich jeńców. Za zachowanymi rysunkami i fotografiami były odnowiono zniszczone portale, ornamenty roślinne i gniazda na sufitach. Odbudowa trwała do tego czasu, dopóki nie zaczęła się Druga wojna światowa, podczas której zamek został ponownie zniszczony i splądrowany. Obecnie zamek przebywa w nieskończonych pracach remontnych i wykorzystuje się jako dom architekta. Budowa wyróżnia się swoją schludnością i dosyć przyzwoitym stanem. Właśnie w zamku Swirz miały miejsce nakręcenia słynnego filmu " D'Artagnan i trzej muszkieterowie".

Блок після новини

Pomnik plecakowi
Pomnik plecakowi w Lwowie

Pierwszy w świecie pomnik turystycznemu plecakowi był otwarty 14 maja 2012 roku. Niezwykły pomnik znajduje się na podwórzu wydziału geograficznego na Uniwersytecie Lwowskim. Pomysłodawcą zbudować taki pomnik jest absolwent fakultetu Igor Dykyj. Według zamiaru, plecak - to symbol, który łączy ludzi różnych pokoleń i narodowości. Pomnik znajduje się w geograficznym centrum miasta i właśnie ten fakt dodaje jemu dodatkowego znaczenia symbolicznego.

Festiwal piwa w Lwowie

Lwów od dawna jest uważany za stolicę piwa, toż ten bardzo dawny chmielny produkt tu umieją nie tylko gotować, ale i pić i doceniać.

Święto Pampucha w Lwowie

Tu można nie tylko zapoznać się с historią pochodzenia i tradycjami wypiekania takiego dania bożonarodzeniowego, jak pampuchy, ale i pięknie przeprowadzić czas i wygrać tradycyjne nagrody.

W pobliżu głównego wejścia znajduje się malowniczy stawek z białymi łabędziami, który wabi do się ludzi zakochanych i dzieci.

Tu są przedstawione wszystkie główne rodzaje broni - palna, pociskowa, zimna, przedmioty ochronnego uzbrojenia.

Na dzień dzisiejszy to jedyna czynna apteka-muzeum w całej Europie.