loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Warto zwiedzać - Zamek Swirz

Zamek Swirz w Lwowie

Na południu obwodu Lwowskiego po drodze z Przemyślan na Bóbrkę znajduje się wieś Swirz która leży po oba brzegi jednoimiennej rzeki. Swirz od dawna słynie swoim malowniczym i bardzo romantycznym zamkiem. Zbudowany był ten zamek w 1482 roku i zawdzięcza swoim pojawieniem rodu Swirzkich. Dokonana budowa w wytwornym renesansowym stylu i więcej przypomina pałac, aniżeli obronną twierdzę Rozmieścił się zamek na pagórku nad stawkiem. Z trzech boków twierdza jest obroniona wodą, a z czwartego mocnymi ścianami i samotną obronną wieżą. Utrafić tu można tylko przez most zwodzony. W środku XVII stulecia twierdza przeszedłszy we własność hrabiego Ołeksandra Centnera, była wznowiona i umocniona. W 1648 roku zamek był spalony Tatarzynami, a w 1672 roku był pod władzą tureckich janyczarów. W okresie lat 1907 - 1930 zamek był w posiadaniu grafów Lamezan - Salans, którzy zrobili bardzo dużo dla jego wznowienia. Jednak, z początkiem Pierwszej wojny światowej twierdza była spalona rosyjskimi wojskami, razem z zamkiem spłonęły i rodzinna biblioteka, i wartości, i portrety. Po zakończeniu wojny hrabia Robert Lamezan-Salans uparcie podjął się za wznowienie zamku, załączywszy do tego trzech rosyjskich jeńców. Za zachowanymi rysunkami i fotografiami były odnowiono zniszczone portale, ornamenty roślinne i gniazda na sufitach. Odbudowa trwała do tego czasu, dopóki nie zaczęła się Druga wojna światowa, podczas której zamek został ponownie zniszczony i splądrowany. Obecnie zamek przebywa w nieskończonych pracach remontnych i wykorzystuje się jako dom architekta. Budowa wyróżnia się swoją schludnością i dosyć przyzwoitym stanem. Właśnie w zamku Swirz miały miejsce nakręcenia słynnego filmu " D'Artagnan i trzej muszkieterowie".

Блок після новини

Pomnik Szewczenki
Pomnik Szewczenki w Lwowie

Odkrycie pomnika Т. Szewczenki autorstwa rzeźbiarzy Andrzeja i Włodzimierza Suchorskich, odbyło się 24 sierpnia 1992 r. w obecności dużej ilości lwowian. Sam fakt budowy tego pomnika był bardzo unikalny, przecież kiedyś, na tym miejscu znajdowała się tak zwana "wyspa wolności", albo "klomb" - miejsce spotkania narodowo nastrojonych mieszkańców miasta Lwowa. Tu można było nabyć gazety wydawnictwa podziemnego.

Pomnik Nikiforowi Krynickiemu
Pomnik Nikiforowi Krynickiemu w Lwowie

Artysta-samouk był przyznany jednym z najbardziej ciekawych spośród swoich współczesników. Świat ocenił jego talent w 1932 roku w Paryżu w galerii Leon Marsel, gdzie po raz pierwszy eksponowała się jego duża wystawa z 200 rysunków.

Pomnik Stepana Bandery
Pomnik Stepana Bandery w Lwowie

Oficjalnie pomnik otwarto 13 października 2007 do dnia Pokrowy, i był poświęcony rocznicy Ukraińskiej Powstańczej Armii, ponieważ 14 października 1942 jest datą założenia UPA. Według zamiaru rzeźbiarza Mykoły Posikiry i architekta Mychajła Fedyka, pomnik powinien składać się z figury Stepana Bandery do pełnego wzrostu wysokością 7 metrów i steli państwowości ukraińskiej - 30-metrowego triumfalnego łuku na czterech kolumnach.

Tu są przedstawione wszystkie główne rodzaje broni - palna, pociskowa, zimna, przedmioty ochronnego uzbrojenia.

Na dzień dzisiejszy to jedyna czynna apteka-muzeum w całej Europie.

Tu skupione mistrzostwo rzeźbiarstwa i malarstwa Galicji ХІХ stulecia.