loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Warto zwiedzać - Zamek Swirz

Zamek Swirz w Lwowie

Na południu obwodu Lwowskiego po drodze z Przemyślan na Bóbrkę znajduje się wieś Swirz która leży po oba brzegi jednoimiennej rzeki. Swirz od dawna słynie swoim malowniczym i bardzo romantycznym zamkiem. Zbudowany był ten zamek w 1482 roku i zawdzięcza swoim pojawieniem rodu Swirzkich. Dokonana budowa w wytwornym renesansowym stylu i więcej przypomina pałac, aniżeli obronną twierdzę Rozmieścił się zamek na pagórku nad stawkiem. Z trzech boków twierdza jest obroniona wodą, a z czwartego mocnymi ścianami i samotną obronną wieżą. Utrafić tu można tylko przez most zwodzony. W środku XVII stulecia twierdza przeszedłszy we własność hrabiego Ołeksandra Centnera, była wznowiona i umocniona. W 1648 roku zamek był spalony Tatarzynami, a w 1672 roku był pod władzą tureckich janyczarów. W okresie lat 1907 - 1930 zamek był w posiadaniu grafów Lamezan - Salans, którzy zrobili bardzo dużo dla jego wznowienia. Jednak, z początkiem Pierwszej wojny światowej twierdza była spalona rosyjskimi wojskami, razem z zamkiem spłonęły i rodzinna biblioteka, i wartości, i portrety. Po zakończeniu wojny hrabia Robert Lamezan-Salans uparcie podjął się za wznowienie zamku, załączywszy do tego trzech rosyjskich jeńców. Za zachowanymi rysunkami i fotografiami były odnowiono zniszczone portale, ornamenty roślinne i gniazda na sufitach. Odbudowa trwała do tego czasu, dopóki nie zaczęła się Druga wojna światowa, podczas której zamek został ponownie zniszczony i splądrowany. Obecnie zamek przebywa w nieskończonych pracach remontnych i wykorzystuje się jako dom architekta. Budowa wyróżnia się swoją schludnością i dosyć przyzwoitym stanem. Właśnie w zamku Swirz miały miejsce nakręcenia słynnego filmu " D'Artagnan i trzej muszkieterowie".

Блок після новини

Wysoki Zamek w Lwowie
Wysoki Zamek
Opera Lwowska w Lwowie
Opera Lwowska
Festiwal etniczny "Kraj marzeń"

Festiwal ten odbywa się w Muzeum Życia i Architektury Ludowej "Skansen we Lwowie".

Festiwal «Etnowyr» w Lwowie

Celem festiwalu "Etnowyr" jest podniesienie kulturalnej spuścizny Ukrainy i zapoznania się z kulturą innych krajów i narodów.

Włoskie Podwórko
Włoskie Podwórko w Lwowie

Włoskie podwórko jest prawdziwą ozdobą centralnej częścią miasta. Jedyna w Ukrainie unikalna trzywarstwowa renesansowa arkada-loggia, rozmieszczona w podwórze pałacu Lubomyrskich, zbudowanego w 1580 r. architektami Piotrem Barbonom i Pawłem Rzymianinem dla greckiego kupca Konstanty Korniakta. Dziś w pałacu znajduje się ekspozycja, wystawowe i służbowe pomieszczenia Lwowskiego muzeum historycznego.

W muzeum są przedstawione prastare i współczesne narzędzia pracy browarników, a także ich makiety.

Na dzień dzisiejszy to jedyna czynna apteka-muzeum w całej Europie.

A w czasy radzieckie na scenie teatru był zbudowany obracający się mechanizm, który już ponad 50 lat kręci aktorami.

Zdj?cia Lwowa

Przejrzeć inne