loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Gdzie schodzić - Opera Lwowska

Lwowski Narodowy Akademicki teatr opery i baletu imienia Salomei Kruszelnyckiej (Opera Lwowska) - to twórczy zespół z ogromnymi osiągnięciami, każdy uczestnik którego troszczy się o zachowaniu scenicznego życia ukraińskiej baletniczej i operowej klasyki. Wspólnym celem w teatrze połączono ponad 500 osób, które są rozdzielone na zespoły i cechy (orkiestra symfoniczna, soliści opery, chór, trupa baletnicza). Rozmieszczony teatr na prospekcie Wolności, 28. Budownictwo teatru rozpoczęło się w 1897 roku, według projektu znanego europejskiego architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Otworzył się Wielki teatr miejski 1900 roku operą dramatyczno - liryczną W. Żeleńskiego "Janyk", czołową partię w której śpiewał Aleksander Myszuga. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz teatru bogato ozdobiony. Tu skupione mistrzostwo rzeźbiarstwa i malarstwa Galicji ХІХ stulecia. Z przyłączeniem Zachodniej Ukrainy w skład Związku Radzieckiego teatr był przemianowany na Lwowski państwowy teatr opery i baletu. W 2000 roku teatr obchodził swoje 100 rocznicę. Jubilata witały teatry USA, Izraelu, Japonii, Niemiec, Austrii i wielu innych krajów. W tym roku na jego scenie występowali najwybitniejsi artyści współczesności. W 2005 roku, ze względu na ważniejsze osiągnięcia zespołu teatralnego, wysoki poziom chóru, solistów i orkiestry, teatru był nadany status Narodowego.

Блок після новини

Pomnik Czornowołu
Pomnik Czornowołu w Lwowie

Pomnik "wiecznemu opozycjoniście" - robota rzeźbiarza Iwana Samotosa i architekta Wasyla Kamenszczyka. Otwarty 28 grudnia 2002 roku na placu przed Lwowską Radą Obwodową. "My, Ukraińcy, byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy wolni"! - właśnie te słowa Wiaczesława Czornowoła są wybite na podstawie jego pomnika. Przecież akurat takie było życiowe credo wielkiego Ukraińca.

Pomnik Stepana Bandery
Pomnik Stepana Bandery w Lwowie

Oficjalnie pomnik otwarto 13 października 2007 do dnia Pokrowy, i był poświęcony rocznicy Ukraińskiej Powstańczej Armii, ponieważ 14 października 1942 jest datą założenia UPA. Według zamiaru rzeźbiarza Mykoły Posikiry i architekta Mychajła Fedyka, pomnik powinien składać się z figury Stepana Bandery do pełnego wzrostu wysokością 7 metrów i steli państwowości ukraińskiej - 30-metrowego triumfalnego łuku na czterech kolumnach.

Zamek w Olesku w Lwowie

Na dzień dzisiejszy zamek jest działem Lwowskiej galerii sztuk i składa się z dwóch dwopiętrowych pół owalnych korpusów i zamkowego podwórza.

A w czasy radzieckie na scenie teatru był zbudowany obracający się mechanizm, który już ponad 50 lat kręci aktorami.

Na dzień dzisiejszy to jedyna czynna apteka-muzeum w całej Europie.

To wydarzenie łączą z imieniem znanego ukraińskiego uczonego Ilariona Swiencyckiego, który jeszcze w 30-х latach ubiegłego stulecia zaczął tworzyć muzeum wsi.