loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Gdzie schodzić - Muzeum broni "Arsenał"

Muzeum broni "Arsenał" jest filią Lwowskiego muzeum historycznego. Znajduje się on przy ulicy Pidwalnej, 5. Otworzył się ten w muzeum 1981 roku w Miejskim arsenale Lwowa, które został odrestaurowany . Miejski arsenał - to jedno z zabudowań obronnego typu, które zachowało się do dziś. W 1430 roku na że tym miejscu była zbudowana niewielka rusznikarnia, którą w 1554 roku rozebrali i na przestrzeni 1555-1556 lat zbudowały nową, jednak w 1571 roku ona prawie w całości była zniszczona pożarem. Budowa, w której na dzień dzisiejszy funkcjonuje muzeum broni, była zbudowana w ciągu 1574-1575 lat na koszty miasta. Arsenal miejski został zbudowany z kamiennych bloków z okienkami-strzelnicami. Z czasem tu otworzyły jedyne w Ukrainie muzeum broni. Tu są przedstawione wszystkie główne rodzaje broni - palna, pociskowa, zimna, przedmioty ochronnego uzbrojenia. Najszerzej jest przedstawiona broń zimna - szable, noże, siekiery, miecze, buławy, kindżały, piernacze, halabardy, stemple, szable i inne. Reprezentują wszystkie typy mieczy średniowiecznych - dwuręczne, strefowe, półtoraręczne. Brzeszczoty wielu z nich oznaczone symbolicznymi znakami, napisami. Szczególnej uwagi zasługuje półtoraręczny miecz XIV w., uchwyt którego jest okolony krzyżem mosiężnym - znakiem Krzyżackiego orderu. Dwuręczne miecze XVI st., porażają swoimi rozmiarami, w swój czas ich wykorzystywali przy obronie twierdz. Wytworną dekoracją wyodrębniają się kindżały i noże narodów arabskich Wschodu i Kaukazu. W muzeum przedstawiona broń więcej niż z 30 państw świata. Arsenał jest muzeum unikalnym, któremu nie ma analogów na całym terytorium Ukrainy.

Блок після новини

Pomnik D.Halickiemu
Pomnik D.Halickiemu w Lwowie

Budowa pomnika poświęcona 800-ej rocznicy urodzin założyciela miasta - króla Daniela. Pomnik wysokością do 10 m.(ponad 5 m. - kompozycyjnej figury) będzie prezentem dla lwowian. Spodziewam się, że on spodoba się mieszkańcom miasta, będzie wpisywał się do architektury starej części Lwowa. Wyjątkowo zdolny władca, Daniło Halicki zjednoczył na pewny czas ziemie zachodnioukraińskie.

Święto kawy "Na kawę do Lwowa"

Tradycyjnie na święcie kawy przeprowadza się głosowanie za najlepszą kawiarnię Lwowa.

Podziemie kościoła
Podziemie kościoła w Lwowie

Freski, barokowe kute drzwi, kamienny rzeźbiony sarkofag, resztki książęcych murów, zjawa czarnego zakonnika...i nowe ekskluzywne utwory lwowskich artystów. Z pomocą aktorów powędrujecie w podróż do ubiegłych stuleć. Zwiedzający potrafią poznać nie tylko życie oddzielnego orderu, ale i całego miasta. Sceniczne działanie nie tylko stwarza historyczną atmosferę, ono pozwala "pobawić" się i pożartować, nawlekając obok historycznych faktów ciekawe przekazy i legendy. Właśnie te legendy pomogą wam odczuć prawdziwy "smak miasta".

To wydarzenie łączą z imieniem znanego ukraińskiego uczonego Ilariona Swiencyckiego, który jeszcze w 30-х latach ubiegłego stulecia zaczął tworzyć muzeum wsi.

Na dzień dzisiejszy to jedyna czynna apteka-muzeum w całej Europie.

A w czasy radzieckie na scenie teatru był zbudowany obracający się mechanizm, który już ponad 50 lat kręci aktorami.