loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Gdzie schodzić - Muzeum broni "Arsenał"

Muzeum broni "Arsenał" jest filią Lwowskiego muzeum historycznego. Znajduje się on przy ulicy Pidwalnej, 5. Otworzył się ten w muzeum 1981 roku w Miejskim arsenale Lwowa, które został odrestaurowany . Miejski arsenał - to jedno z zabudowań obronnego typu, które zachowało się do dziś. W 1430 roku na że tym miejscu była zbudowana niewielka rusznikarnia, którą w 1554 roku rozebrali i na przestrzeni 1555-1556 lat zbudowały nową, jednak w 1571 roku ona prawie w całości była zniszczona pożarem. Budowa, w której na dzień dzisiejszy funkcjonuje muzeum broni, była zbudowana w ciągu 1574-1575 lat na koszty miasta. Arsenal miejski został zbudowany z kamiennych bloków z okienkami-strzelnicami. Z czasem tu otworzyły jedyne w Ukrainie muzeum broni. Tu są przedstawione wszystkie główne rodzaje broni - palna, pociskowa, zimna, przedmioty ochronnego uzbrojenia. Najszerzej jest przedstawiona broń zimna - szable, noże, siekiery, miecze, buławy, kindżały, piernacze, halabardy, stemple, szable i inne. Reprezentują wszystkie typy mieczy średniowiecznych - dwuręczne, strefowe, półtoraręczne. Brzeszczoty wielu z nich oznaczone symbolicznymi znakami, napisami. Szczególnej uwagi zasługuje półtoraręczny miecz XIV w., uchwyt którego jest okolony krzyżem mosiężnym - znakiem Krzyżackiego orderu. Dwuręczne miecze XVI st., porażają swoimi rozmiarami, w swój czas ich wykorzystywali przy obronie twierdz. Wytworną dekoracją wyodrębniają się kindżały i noże narodów arabskich Wschodu i Kaukazu. W muzeum przedstawiona broń więcej niż z 30 państw świata. Arsenał jest muzeum unikalnym, któremu nie ma analogów na całym terytorium Ukrainy.

Блок після новини

Pomnik plecakowi
Pomnik plecakowi w Lwowie

Pierwszy w świecie pomnik turystycznemu plecakowi był otwarty 14 maja 2012 roku. Niezwykły pomnik znajduje się na podwórzu wydziału geograficznego na Uniwersytecie Lwowskim. Pomysłodawcą zbudować taki pomnik jest absolwent fakultetu Igor Dykyj. Według zamiaru, plecak - to symbol, który łączy ludzi różnych pokoleń i narodowości. Pomnik znajduje się w geograficznym centrum miasta i właśnie ten fakt dodaje jemu dodatkowego znaczenia symbolicznego.

Święto kawy "Na kawę do Lwowa"

Tradycyjnie na święcie kawy przeprowadza się głosowanie za najlepszą kawiarnię Lwowa.

Pomnik Hruszewskiemu
Pomnik Hruszewskiemu w Lwowie

Pomnik prezydentowi Rady Centralnej Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917-1918) jest rozmieszczony na prospekcie T. Szewczenka. To nie przypadkowo, przecież Hruszewski był profesorem katedry historii na Uniwersytecie Lwowskim, stary korpus którego znajduje się opodal na ulicy Hruszewskiego. Wyrobili jego z brązu i granitu i otworzyli w 1994 roku.

W muzeum są przedstawione prastare i współczesne narzędzia pracy browarników, a także ich makiety.

Tu są przedstawione wszystkie główne rodzaje broni - palna, pociskowa, zimna, przedmioty ochronnego uzbrojenia.

W końcu XVI stulecia na terytorium współczesnego parku były miejskie łany, jednak kiedy te ziemie przeszły we własność mieszczanina Szolc-Wolfowicza, tu pojawił się niewielki ogród.

Zdj?cia Lwowa

Przejrzeć inne