loading ...

Grupy

Przejrzeć inne

Warto zwiedzać - Festiwal Pisanek we Lwowie

Festiwal Pisanek we Lwowie

Pisanka jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa. Wynika to z biblijnej legendy, która mówi, że w dzień zmartwychwstania Chrystusa, do cesarza Tyberiusza przyszła Maria Magdalena i przyniosła wiadomość o tym, na co cesarz powiedział: "To jest niemożliwe, jak fakt, że jajko, które trzymam w ręku, zmieni kolor na czerwony. " Po wypowiedzeniu przez cesarza tych słów, jajko stało się  czerwone. Od tego czasu, co roku chrześcijanie zaczeli malować pisanki na różne sposoby (różne wzory do malowania, zadrapania itp.).

Z czasem zaczeli malować jajka nie tylko dla tego, żeby postawić je na wielkanocnym stole, ale też jako pamiątkę. Tak więc, dla malowania jajek stosowała się skorupka, która została przygotowana poprzez dmuchanie zawartości jajka lub makietu z drzewna w postaci jajek.

Sztuka pisania jajek stale się rozwija: zjawiają się nowe materiały, nowe rodzaje farb, nowe kolory, nowe narzędzia dla tej delikatnej pracy. Wszystkie stworzone pisanki różniły się między sobą i napisanymi elementami i symbolami i technikami aplikacji.

Dziś mieszkańcy Lwowa postanowili ożywić starą tradycję i zorganizowali festiwal Pisanek. W festiwalu może wziąć udział każdy chętny, trzeba tylko stworzyć własną pisankę i umieścić ją dla obejrzenia.

Podczas festiwalu pisanek we Lwowie będą wykonywane pisanki z czekolady, drewna, kwiatów, wstążek, balonów i innych ciekawych i niespodziewanym materiałów, które są symbolem Wielkanocy.

Integralną częścią Festiwalu Pisanek są warsztaty z malowania pisanek. Zazwyczaj dla produkcji pisanek wykorzystują zagotowane wzorcy wielkanocnych jajek z tworzyw sztucznych, które uczetsnicy warszatów  malują farbami akrylowymi. Pod koniec warsztatów, pisanki wykonane przez uczestników, wieszają na drzewach, w samym centrum miasta, gdzie oni wiszą do Wielkanocy.

Блок після новини

Festiwal Flugery Lwowa

Dzięki festiwalowi "Flugery Lwowa" wszyscy życzące mają możliwość pobyć w prawdziwym Lwowie.

Wysoki Zamek
Wysoki Zamek w Lwowie

Park "Wysoki zamek" był założony w 1835 roku. Na górnym tarasie parku znajduje się sztuczny kurhan z przeglądowym placykiem (wysokość 413 nad poziomem morza), nasypanym w latach 1869-1900 polską gromadą miasta dla uczczenia 300-lecia Unii Lubelskiej. Tamże znajdują się reszty ściany zamku, zbudowanego polskimi królami, z którego później był wzięty materiał dla budownictwa kurhanu dla uczczenia unii.

Podziemie kościoła
Podziemie kościoła w Lwowie

Freski, barokowe kute drzwi, kamienny rzeźbiony sarkofag, resztki książęcych murów, zjawa czarnego zakonnika...i nowe ekskluzywne utwory lwowskich artystów. Z pomocą aktorów powędrujecie w podróż do ubiegłych stuleć. Zwiedzający potrafią poznać nie tylko życie oddzielnego orderu, ale i całego miasta. Sceniczne działanie nie tylko stwarza historyczną atmosferę, ono pozwala "pobawić" się i pożartować, nawlekając obok historycznych faktów ciekawe przekazy i legendy. Właśnie te legendy pomogą wam odczuć prawdziwy "smak miasta".

Składa się Wysoki zamek z górnych i dolnych tarasów. Na dolnym tarasie parku rozmieszczona majestatyczna aleja starychych kasztanów.

W muzeum są przedstawione prastare i współczesne narzędzia pracy browarników, a także ich makiety.

Tu skupione mistrzostwo rzeźbiarstwa i malarstwa Galicji ХІХ stulecia.