loading ...

Turyści we Lwowie

Przejrzeć inne

Warto zwiedzać - Festiwal Pisanek we Lwowie

Festiwal Pisanek we Lwowie

Pisanka jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa. Wynika to z biblijnej legendy, która mówi, że w dzień zmartwychwstania Chrystusa, do cesarza Tyberiusza przyszła Maria Magdalena i przyniosła wiadomość o tym, na co cesarz powiedział: "To jest niemożliwe, jak fakt, że jajko, które trzymam w ręku, zmieni kolor na czerwony. " Po wypowiedzeniu przez cesarza tych słów, jajko stało się  czerwone. Od tego czasu, co roku chrześcijanie zaczeli malować pisanki na różne sposoby (różne wzory do malowania, zadrapania itp.).

Z czasem zaczeli malować jajka nie tylko dla tego, żeby postawić je na wielkanocnym stole, ale też jako pamiątkę. Tak więc, dla malowania jajek stosowała się skorupka, która została przygotowana poprzez dmuchanie zawartości jajka lub makietu z drzewna w postaci jajek.

Sztuka pisania jajek stale się rozwija: zjawiają się nowe materiały, nowe rodzaje farb, nowe kolory, nowe narzędzia dla tej delikatnej pracy. Wszystkie stworzone pisanki różniły się między sobą i napisanymi elementami i symbolami i technikami aplikacji.

Dziś mieszkańcy Lwowa postanowili ożywić starą tradycję i zorganizowali festiwal Pisanek. W festiwalu może wziąć udział każdy chętny, trzeba tylko stworzyć własną pisankę i umieścić ją dla obejrzenia.

Podczas festiwalu pisanek we Lwowie będą wykonywane pisanki z czekolady, drewna, kwiatów, wstążek, balonów i innych ciekawych i niespodziewanym materiałów, które są symbolem Wielkanocy.

Integralną częścią Festiwalu Pisanek są warsztaty z malowania pisanek. Zazwyczaj dla produkcji pisanek wykorzystują zagotowane wzorcy wielkanocnych jajek z tworzyw sztucznych, które uczetsnicy warszatów  malują farbami akrylowymi. Pod koniec warsztatów, pisanki wykonane przez uczestników, wieszają na drzewach, w samym centrum miasta, gdzie oni wiszą do Wielkanocy.

Блок після новини