loading ...

.

.

Pomnik France
Pomnik France w Lwowie

Pomnik wybitnemu ukraińskiemu pisarzowi Iwanowi France zbudowano w Lwowie w 1964 r. Znajduje się on w dolnej części parku im. І. Franki, twarzą do uniwersytetu, który również nosi jego imię. Zespół autorów składał się ze znanych lwowskich rzeźbiarzy Dmytra Krwawycza, Emmanuila Myska, Jakuba, Wasilija Odrechiwskiego przy uczestnictwie architekta Andrzeja Szulara.

Wysoki Zamek
Wysoki Zamek w Lwowie

Park "Wysoki zamek" był założony w 1835 roku. Na górnym tarasie parku znajduje się sztuczny kurhan z przeglądowym placykiem (wysokość 413 nad poziomem morza), nasypanym w latach 1869-1900 polską gromadą miasta dla uczczenia 300-lecia Unii Lubelskiej. Tamże znajdują się reszty ściany zamku, zbudowanego polskimi królami, z którego później był wzięty materiał dla budownictwa kurhanu dla uczczenia unii.

Święto Czekolady w Lwowie

Każdego dnia święcie towarzyszyły występy kwartetów klasycznych.

W końcu XVI stulecia na terytorium współczesnego parku były miejskie łany, jednak kiedy te ziemie przeszły we własność mieszczanina Szolc-Wolfowicza, tu pojawił się niewielki ogród.

A w czasy radzieckie na scenie teatru był zbudowany obracający się mechanizm, który już ponad 50 lat kręci aktorami.

To wydarzenie łączą z imieniem znanego ukraińskiego uczonego Ilariona Swiencyckiego, który jeszcze w 30-х latach ubiegłego stulecia zaczął tworzyć muzeum wsi.