loading ...

.

.

Pomnik Podkowie
Pomnik Podkowie w Lwowie

18 listopada 1981 r. rzeźbiarz Piotr Kulik za darmo wykonał i ustalił model pomnika i postument Iwanowi Podkowie na placu, który od 1946 r. nosi jego imię. W 1577 r. Iwan Podkowa był ogłoszony gospodarzem mołdawskim, rozbiwszy drużyny gospodarza Mołdawii P. Mirczycza. Wskutek decyzji polskiego sejmu od 16.06.1578 Iwan Podkowa był stracony w Lwowie. Ciało kozacy wykradli i przewieźli do Kaniówu, gdzie pochowali w miejscowym klasztorze.

Święto Czekolady w Lwowie

Każdego dnia święcie towarzyszyły występy kwartetów klasycznych.

Plac Rynek
Plac Rynek w Lwowie

Lwowski Plac Rynek zachował swoją nazwę od ХІV stulecia. Ona pochodzi od niemieckiego "der Ring" (koło, kółko), właśnie na takiej zasadzie budowały się centralne place niemieckich miast średniowiecznych. Plac rozmiarem 142 х 129 m tworzą 44 domy i ratusz w centrum.

To wydarzenie łączą z imieniem znanego ukraińskiego uczonego Ilariona Swiencyckiego, który jeszcze w 30-х latach ubiegłego stulecia zaczął tworzyć muzeum wsi.

W końcu XVI stulecia na terytorium współczesnego parku były miejskie łany, jednak kiedy te ziemie przeszły we własność mieszczanina Szolc-Wolfowicza, tu pojawił się niewielki ogród.

Tu są przedstawione wszystkie główne rodzaje broni - palna, pociskowa, zimna, przedmioty ochronnego uzbrojenia.

Zdj?cia Lwowa

Przejrzeć inne