loading ...

.
Kalendarz

Blog Lwow

Zamek w Olesku w Lwowie

Na dzień dzisiejszy zamek jest działem Lwowskiej galerii sztuk i składa się z dwóch dwopiętrowych pół owalnych korpusów i zamkowego podwórza.

Pomnik Czornowołu
Pomnik Czornowołu w Lwowie

Pomnik "wiecznemu opozycjoniście" - robota rzeźbiarza Iwana Samotosa i architekta Wasyla Kamenszczyka. Otwarty 28 grudnia 2002 roku na placu przed Lwowską Radą Obwodową. "My, Ukraińcy, byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy wolni"! - właśnie te słowa Wiaczesława Czornowoła są wybite na podstawie jego pomnika. Przecież akurat takie było życiowe credo wielkiego Ukraińca.

Katedra Łacińska
Katedra Łacińska w Lwowie

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była założony 1360 roku za planem architekta Piotra Sztechera. Pierwszy kamień w fundament kościoła założył sam polski król Kazimierz Wielki. Dzisiejszy kościół jednoczy w sobie elementy gotyku, baroku. Przy kościole 8 kaplic, jedna z których - kaplica Kampianów – najwybitniejszy zabytek budownictwa renesansowego w Lwowie.

Na dzień dzisiejszy to jedyna czynna apteka-muzeum w całej Europie.

W końcu XVI stulecia na terytorium współczesnego parku były miejskie łany, jednak kiedy te ziemie przeszły we własność mieszczanina Szolc-Wolfowicza, tu pojawił się niewielki ogród.

W pobliżu głównego wejścia znajduje się malowniczy stawek z białymi łabędziami, który wabi do się ludzi zakochanych i dzieci.

Zdj?cia Lwowa

Przejrzeć inne